Updated schedule for rounds 10 to 17 of United Rugby Championship announced

Edinburgh have two home Friday night matches, while Glasgow Warriors have one

An updated URC fixture schedule has been announced. Image: © Craig Watson - www.craigwatson.co.uk
An updated URC fixture schedule has been announced. Image: © Craig Watson - www.craigwatson.co.uk

A NEW fixture schedule for the United Rugby Championship up to round 17 has been announced, with adjustments made to the original plan to cater for postponed and rescheduled fixtures caused by Covid.

Scotland’s two pro teams share three sought after home Friday night matches between them, with Edinburgh now hosting Connacht on 4th March and Zebre on 22nd April, while Glasgow welcome Zebre to Scotstoun on 1st April.

To avoid further rescheduling in the immediate calendar, the round 10 fixtures involving South African teams due to take place in Ireland and Italy have been rescheduled to the final weekend of February.


Conference winners to meet in U18 National Youth Cup quarter-final

Glasgow v Exeter: Warriors revive Champions Cup campaign with win in the fog

Schools’ Cup holders Stewart’s-Melville College to face Glenalmond in quarters


The postponed fixtures from round six and seven that were due to take place in South Africa will now be moved to the weekends of March 11th/12th and March 18th/19th. More details about these fixtures will be confirmed after further discussions with key stakeholders involved are completed.

A number of South African derbies have also been adjusted to accommodate the revised schedule, with the URC stressing that it is fully committed to playing all games as scheduled but will ensure that the welfare of teams and players comes first.

“The league is greatly encouraged by the decision of the UK government to ease travel restrictions with respect to South Africa and will continue to comply with directions set out by the health authorities and government departments in our various jurisdictions,” said a statement issued by URC.

“The URC Medical Advisory Group will continue to provide regular guidance and updates to our Clubs regarding best practice and health and safety measures in relation to Covid-19 protocols.”

The dates and kick-off times for round 18 will be confirmed next month after consultation with the league’s broadcast partners

Schedule from round 10 to 17:

R10 – Saturday, January 8

  • Edinburgh v Cardiff | 15:00 UK / 16:00 ITA / 17:00 SA | BBC Wales, Premier Sports
  • Glasgow Warriors v Ospreys | 17:15 UK / 18:15 ITA / 19:15 SA | Premier Sports, S4C
  • Munster v Ulster | 19:35 UK / 20:35 ITA / 21 :35 SA | RTE, Super Sport, Premier Sports
  • Scarlets v Dragons | 19:35 UK / 20:35 ITA / 21 :35 SA | Premier Sports

R8 (SA Derbies) – Saturday, January 22

  • Emirates Lions v Cell C Sharks | 13:00 UK / 14:00 ITA / 15:00 SA | Super Sport, Premier Sports
  • Vodacom Bulls v DHL Stormers | 15:05 UK / 16:05 ITA / 17:05 SA | Super Sport, Premier Sports

R11 – Friday, January 28

  • Ulster v Scarlets | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | Premier Sports
  • Dragons v Benetton | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | BBC Wales, Mediaset, Premier Sports

Saturday, January 29

  • Emirates Lions v Vodacom Bulls | 13.00 UK / 14.00 ITA / 15.00 SA | Super Sport, Premier Sports
  • Connacht v Glasgow Warriors | 14.55 UK / 15.55 ITA / 16.55 SA | RTÉ 2, Premier Sports
  • Cell C Sharks v DHL Stormers | 15.05 UK / 16.05 ITA / 17.05 SA | SuperSport, Premier Sports
  • Zebre Parma Parma v Munster | 17.00 UK / 18.00 ITA / 19.00 SA | Mediaset, RTÉ 2, Premier Sports
  • Ospreys v Edinburgh | 17.15 UK / 18.15 ITA / 19.15 SA | Premier Sports
  • Cardiff v Leinster | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | S4C, TG4, Premier Sports

R9 (SA Derbies) – Saturday, February 5

  • Vodacom Bulls v Emirates Lions | 13.00 UK / 14.00 ITA / 15.00 SA | Super Sport, Premier Sports
  • DHL Stormers v Cell C Sharks | 15.05 UK / 16.05 ITA / 17.05 SA | Super Sport, Premier Sports

R12 (SA Derbies) – Saturday, February 12

  • Emirates Lions v DHL Stormers | 13.00 UK / 14.00 ITA / 15.00 SA | Super Sport, Premier Sports
  • Vodacom Bulls v Cell C Sharks | 15.05 UK / 16.05 ITA / 17.05 SA | Super Sport, Premier Sports

R12 – Friday, February 18

  • Munster v Edinburgh | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | TG4, Premier Sports
  • Cardiff v Zebre Parma | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | BBC Wales, Mediaset, Premier Sports

Saturday, February 19

  • Leinster v Ospreys | 17.00 UK / 18.00 ITA / 19.00 SA | RTÉ 2, S4C, Premier Sports
  • Scarlets v Connacht | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | S4C, TG4, Premier Sports
  • Glasgow Warriors v Benetton | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | Premier Sports, Mediaset

Sunday, February 20

  • Dragons v Ulster | 14:00 UK / 15:00 ITA / 16:00 SA | Premier Sports

R10 (Rescheduled) – Friday, February 25

  • Zebre Parma v Vodacom Bulls | 17:30 UK / 18:30 ITA / 19:30 SA | Mediaset, Super Sport, Premier Sports
  • Leinster v Emirates Lions | 19:35 UK / 20:35 ITA / 21 :35 SA | TG4, Super Sport, Premier Sports

Saturday, February 26

  • Connacht v DHL Stormers | 13:00 UK / 14:00 ITA / 15:00 SA | RTE, Super Sport, Premier Sports
  • Benetton v Cell C Sharks | 15:05 UK / 16:05 ITA / 17:05 SA | Mediaset, Super Sport, Premier Sport

R13 – Friday, March 4

  • Ulster v Cardiff | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | BBC NI, BBC Wales, RTÉ 2, Premier Sports
  • Edinburgh v Connacht | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | Premier Sports, TG4

Saturday, March 5

  • Benetton v Leinster | 12.55 UK / 13.55 ITA / 14.55 SA | Mediaset, RTÉ 2, Premier Sports
  • Scarlets v Glasgow Warriors | 17.15 UK / 18.15 ITA / 19.15 SA | Premier Sports
  • Munster v Dragons | 17.15 UK / 18.15 ITA / 19.15 SA | TG4, S4C, Premier Sports

Sunday, March 6

  • Ospreys v Zebre Parma | 14.00 UK / 15.00 ITA / 16.00 SA | S4C, Mediaset, Premier Sports

R6 (Rescheduled) – Weekend of March 11/12/13

  • DHL Stormers v Zebre Parma | TBC | Super Sport, Premier Sports
  • Cell C Sharks v Scarlets | TBC | Super Sport, S4C, Premier Sports
  • Vodacom Bulls v Munster | TBC | Super Sport, TG4, Premier Sports
  • Emirates Lions v Cardiff | TBC | Super Sport, S4C, Premier Sports

R7 (Rescheduled) – Weekend of March 18/19/20

  • Vodacom Bulls v Scarlets | TBC  | Super Sport, BBC Wales, Premier Sports
  • Cell C Sharks v Zebre Parma | TBC | Super Sport, Italian TV, Premier Sports
  • Emirates Lions v Munster | TBC | Super Sport, RTE, Premier Sports
  • DHL Stormers v Cardiff | TBC | Super Sport, S4C, Premier Sports

R14 – Friday, March 25

  • Emirates Lions v Ospreys | 17.00 UK / 18.00 ITA / 19.00 SA | Super Sport, BBC Wales, Premier Sports
  • Munster v Benetton | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | TG4, Mediaset, Premier Sports

Saturday, March 26

  • Zebre Parma v Scarlets | 13.00 UK / 14.00 ITA / 15.00 SA | Mediaset, BBC Wales, Premier Sports
  • DHL Stormers v Ulster | 13.00 UK / 14.00 ITA / 15.00 SA | Super Sport, Premier Sports
  • Cell C Sharks v Edinburgh | 15.05 UK / 16.05 ITA / 17.05 SA | Super Sport, Premier Sports
  • Cardiff v Glasgow Warriors | 17.15 UK / 18.15 ITA / 19.15 SA | Premier Sports
  • Vodacom Bulls v Dragons | 17.15 UK / 18.15 ITA / 19.15 SA | SuperSport, S4C, Premier Sports
  • Connacht v Leinster | 19.35 UK / 20.35 ITA / 21.35 SA | RTÉ 2, Premier Sports

R15 – Friday, April 1

  • Cell C Sharks v Dragons | 18.30 UK / 19.30 ITA & SA | Super Sport, BBC Wales, Premier Sports
  • Glasgow Warriors v Zebre Parma | 19.35 UK / 20.35 ITA & SA | Premier Sports, Mediaset

Saturday, April 2

  • Benetton v Connacht | 12.00 UK / 13.00 ITA & SA | Mediaset, RTÉ 2, Premier Sports
  • Vodacom Bulls v Ulster | 13.00 UK / 14.00 ITA & SA | SuperSport, Premier Sports
  • Emirates Lions v Edinburgh | 15.05 UK / 16.05 ITA & SA | Super Sport, Premier Sports
  • DHL Stormers v Ospreys | 17.15 UK / 18.15 ITA & SA | SuperSport, S4C, Premier Sports
  • Leinster v Munster | 19.00 UK / 20.00 ITA & SA | TG4, Premier Sports
  • Scarlets v Cardiff | 19.35 UK / 20.35 ITA & SA | Premier Sports

R13 (SA Derbies) – Saturday, April 9

  • DHL Stormers v Vodacom Bulls | 13:00 UK / 14:00 ITA & SA | Super Sport, Premier Sport
  • Cell C Sharks v Emirates Lions | 15 :05 UK / 16 :05 ITA & SA | Super Sport, Premier Sport

R16 – Friday, April 22

  • DHL Stormers v Glasgow Warriors | 17.30 UK / 18.30 ITA & SA | SuperSport, Premier Sport
  • Ulster v Munster | 19.35 UK / 20.35 ITA & SA | BBC NI, RTÉ 2, Premier Sports
  • Edinburgh v Zebre Parma | 19.45 UK / 20.45 ITA & SA | Premier Sports, Mediaset

Saturday, April 23

  • Vodacom Bulls v Benetton | 13.00 UK / 14.00 ITA & SA | SuperSport, Mediaset, Premier Sports
  • Emirates Lions v Connacht | 15.05 UK / 16.05 ITA & SA | SuperSport, RTÉ 2, Premier Sports
  • Dragons v Scarlets | 15.00 UK / 16.00 ITA & SA | BBC Wales, Premier Sports
  • Cardiff v Ospreys | 17.15 UK / 18.15 ITA & SA | S4C, Premier Sports
  • Cell C Sharks v Leinster | 17.15 UK / 18.15 ITA & SA | SuperSport, TG4, Premier Sports

R17 – Friday, April 29

  • Vodacom Bulls v Glasgow Warriors | 18.00 UK / 19.00 ITA & SA | Super Sport, Premier Sports
  • Munster v Cardiff | 19.35 UK / 20.35 ITA & SA | TG4, BBC Wales, Premier Sports

Saturday, April 30

  • Emirates Lions v Benetton | 13.00 UK / 14.00 ITA & SA | Super Sport, Mediaset, Premier Sports
  • Cell C Sharks v Connacht | 15.05 UK / 16.05 ITA & SA | Super Sport, TG4, Premier Sports
  • Zebre Parma v Dragons | 15.05 UK / 16.05 ITA & SA | Mediaset, S4C, Premier Sports
  • DHL Stormers v Leinster | 17.15 UK / 18.15 ITA & SA | Super Sport, RTÉ 2, Premier Sports
  • Ospreys v Scarlets | 17.15 UK / 18.15 ITA & SA | Premier Sports
  • Edinburgh v Ulster | 19.35 UK / 20.35 ITA & SA | Premier Sports

R18 – Weekend of May 20/21/22 (To Be Confirmed in January 2022)

  • Connacht v Zebre Parma | TBC
  • Leinster v Edinburgh | TBC
  • Ulster v Cell C Sharks | TBC
  • Dragons v Emirates Lions | TBC
  • Scarlets v DHL Stormers | TBC
  • Ospreys v Vodacom Bulls | TBC
  • Glasgow Warriors v Munster | TBC
  • Benetton v Cardiff | TBC

Chasing a Rugby Dream: Book Two

About David Barnes 3989 Articles
David has worked as a freelance rugby journalist since 2004 covering every level of the game in Scotland for publications including The Herald/Sunday Herald, The Sunday Times, The Telegraph, The Scotsman/Scotland on Sunday/Evening News, The Daily Record, The Daily Mail/Mail on Sunday and The Sun.